Zwalczanie chastów na trawniku spędza sen z powiek wielu właścicielom ogrodów. Silnie zachwaszczony trawnik nie wygląda estetycznie i psuje efekt zielonego dywanu. Dla naszych ogrodników to jednak nie problem. Zanim zajmiemy się eliminowaniem chwastów, zawsze szukamy przyczyny ich występowania. Przyczynami nadmiernego zachwaszczenia trawnika mogą być błędy popełnione podczas jego zakładania. Przed założeniem trawnika, podłoże w ogrodzie powinno być odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim należy zadbać o jego całkowite odchwaszczenie. W przeciwnym razie chwasty będą skutecznie konkurować z trawami. Kolejnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę, jest optymalne stanowisko. Do właściwego wzrostu trawy potrzebują słonecznego stanowiska. Istnieją wprawdzie odmiany przeznaczone do cienia, jednak w zacienionych miejscach ich wzrost jest ograniczony.
Do wyparcia chwastów w znacznym stopniu przyczynia się prawidłowa pielęgnacja trawnika. Stwarza ona możliwie najlepsze warunki dla wzrostu trawy. Wykonując prawidłowo wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, zapobiegamy występowaniu chwastów. Co więcej, uniemożliwiamy w ten sposób kiełkowanie ich nasionom, a my możemy cieszyć się gęstą i zdrową murawą. Złe przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych lub ich całkowite zaniechanie jest główną przyczyną zachwaszczenia trawników. Przykładowo częste koszenie trawy eliminuje chwasty jednoroczne. Ponadto brak odpowiedniego nawożenia i podlewania osłabia wzrost traw. Ich miejsce zajmują wtedy chwasty. Natomiast zbyt niskie ścinanie traw podczas upałów, sprzyja rozwojowi chwastów rozetkowych.
Jeśli powierzchnia trawnika nie jest zbyt duża, a ilość chwastów jest niewielka, to możemy usuwać je ręcznie. Ogrodnicy wykonują ten zabieg za pomocą różnego rodzaju chwastowników. Aby skutecznie pozbyć się chwastów, powinny one zostać usunięte z podłoża w całości, tzn. razem z korzeniem lub kłączem. Chwasty najlepiej usuwać wtedy, gdy gleba w ogrodzie jest wilgotna. Systematyczne pielenie może całkowicie wyeliminować potrzebę stosowania środków chemicznych. Jeżeli chodzi o chwasty jednoliścienne, to ręczne usuwanie jest czynnością konieczną. Nie jesteśmy w stanie skutecznie likwidować ich przy użyciu środków chwastobójczych.
W przypadku bardzo dużego zachwaszczenia ręczne pielenie jest niewykonalne. Istnieją preparaty, przeznaczone do zwalczania na trawniku wyłącznie chwastów dwuliściennych. Decyzję o zastosowaniu środka podejmujemy po wnikliwej obserwacji. Ogrodnik bada czy dane chwasty istotnie wpływają na efekt dekoracyjny. Ocenia też czy rzeczywiście obniżają one wartość użytkową trawnika.
Stosujemy dwa preparaty selektywne, służące do zwalczania chwastów dwuliściennych na trawniku: Staranne Trawniki i Chwastox Nowy Trio 390 SL. Środki te są bardzo skuteczne w walce z uciążliwymi chwastami w ogrodzie. Z reguły należy je stosować w dwóch dawkach. Ich zaletą jest fakt, że niszczą one całe chwasty, wraz z korzeniami. Pozostawienie choć niewielkiego fragmentu korzenia może spowodować ponowne odrodzenie się chwastów.
Środki chwastobójcze stosujemy zawsze we właściwy sposób. Nie bez znaczenia są również odpowiednie warunki atmosferyczne. Mamy wtedy pewność, że preparat będzie działać skutecznie. Przed zabiegiem nie wykonujemy niektórych czynności związanych z pielęgnacją trawnika. Przede wszystkim nie kosimy trawy. Ważną kwestią jest również gleba, na którą stosujemy środek. Należy pamiętać, że aby skutecznie pozbyć się chwastów, ziemia powinna być wilgotna.
Staranne trawniki to środek o działaniu chwastobójczym. Przeznaczony jest do zwalczania chwastów dwuliściennych w ogrodzie. Preparat występuje w postaci płynu, który należy połączyć z wodą. Tak uzyskaną emulsją wodną spryskujemy nalistnie chwasty.
Chwastox Trio 390 SL należy do grupy herbicydów selektywnych. Środek działa układowo, atakując całą niszczoną roślinę. Preparat występuje w postaci płynu, który należy połączyć z wodą. Tak sporządzonym roztworem wodnym spryskujemy nalistnie chwasty.
Mech jest szczególnie uporczywym chwastem, a jego zwalczenie jest niezmiernie trudne. Rozwojowi mchu sprzyjają kwaśne środowisko, ciężka i zbita gleba, miejsca zacienione oraz utrzymująca się duża wilgotność. Podstawą przy zwalczaniu mchu na trawniku jest jego właściwa pielęgnacja. Zaczynamy od ustalenia przyczyn powstawania mchu. Na tej podstawie możemy zastosować odpowiednią pielęgnację trawnika lub wykonać specjalny zabieg pielęgnacyjny.
W walce z mchem używamy również specjalnego nawozu - siarczanu żelaza bądź środka usuwającego mech - Finisher. Gdy, po ich zastosowaniu, mech pożółknie, wygrabiamy go. Wolne przestrzenie, pozostałe po wyparciu mchu, obsiewamy ponownie trawą.
Działanie nazowu polega na dostarczeniu określonej ilości żelaza do podłoża, co jest toksyczne dla mchów. Już po kilku dniach od wykonania zabiegu zauważamy zanikanie mchu. Dodatkowo trawa nawożona preparatem Żelazo antymech nabiera pięknej, soczystej zieleni.
Finisher jest preparatem w pełni naturalnym działającym kontaktowo, pokrywającym powierzchnię glonów, mchów i wątrobowców powłoką działającą fizycznie. Efekty są widoczne po kilku dniach.