kontakt@ogrodnik-warszawa.pl
+48 503 950 176

Nic bardziej nie psuje efektu pięknego ogrodu jak widok zdeformowanych, dziurawych czy pokrytych białym nalotem liści. Zaatakowane przez choroby i szkodniki rośliny potrafią przysporzyć właścicielom ogrodów niemałych problemów. Zwłaszcza wtedy, gdy podejmą oni działania zbyt późno. Patogeny chorobotwórcze oraz szkodniki rozwijają się niezwykle szybko i porażają coraz większe partie rośliny. Mogą także przenieść się na inne wrażliwe rośliny ogrodowe, w które zainwestowaliśmy często znaczne sumy pieniędzy.

Szybkość działania i doświadczenie

Prawidłowa ochrona roślin w ogrodzie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Łatwo przeoczyć niektóre oznaki zaatakowanych roślin. Przez pierwsze tygodnie są one zwykle trudne do zauważenia. Ogrodnicy, dysponujący fachową wiedzą, potrafią rozpoznać je już na wczesnym etapie. Znamy pory oraz sprzyjające warunki występowania określonych rodzajów chorób i szkodników. Dzięki temu wybieramy tylko skuteczne metody ich przeciwdziałania. Precyzyjnie dobrany oraz w odpowiednim momencie zaaplikowany środek może uratować rośliny, a nawet cały ogród.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Profilaktyka odgrywa istotną rolę w walce z chorobami roślin i ich szkodnikami. Atakują one często rośliny w przydomowych ogrodach, obierając na swój cel słabsze egzemplarze. Na osłabienie roślin wpływa w dużej mierze źle dobrane stanowisko lub błędy w ich pielęgnacji. Optymalne warunki wzrostu w połączeniu z właściwą pielęgnacją to podstawa utrzymania zdrowych roślin w ogrodzie. Tak zadbane rośliny rzadziej chorują i są odporniejsze na ataki szkodników.

Właściwe stanowisko - strategiczna decyzja

Zdecydowana większość roślin wymaga specyficznego miejsca pod uprawę. Błąd nieodpowiedniego doboru stanowiska może okazać się katastrofalny w skutkach. Zdarza się, że podczas zakładania ogrodu amatorzy ogrodnictwa nie biorą pod uwagę indywidualnych wymagań roślin. Kierują się jedynie ich atrakcyjnym wyglądem na rabacie. Niewłaściwie dobrane stanowisko zwiększa podatność rośliny na choroby i szkodniki. Poprzez rodzaj stanowiska dla roślin rozumiemy intensywność nasłonecznienia w danym miejscu oraz typ gleby.

  • Nasłonecznienie

W ogrodnictwie rozróżniamy trzy rodzaje stanowisk: słoneczne, półsłoneczne (półcieniste) oraz cieniste. Większość roślin preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste i tylko nieliczne radzą sobie dobrze w cieniu. Warto zwrócić uwagę na duże zagęszczenie roślin na jednym obszarze. Mimo słonecznego stanowiska sprzyja ono zacienieniu.

  • Gleba ogrodowa

Stanowisko to również warunki glebowe, w których rosną rośliny ogrodowe. Preferują one gleby przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odpowiednim odczynie. Rośliny znajdują optymalne warunki dla swojego rozwoju tylko w określonym przedziale pH. Warto zwrócić uwagę na to, że wymagania poszczególnych gatunków są odmienne. Większość roślin uprawianych w ogrodach preferuje odczyn zbliżony do obojętnego. Tylko nieliczne egzemplarze dobrze czują się na stanowiskach kwaśnych lub zasadowych.

Skąd się biorą choroby grzybowe?

Do najpowszechniejszych schorzeń roślin związanych z niewłaściwym stanowiskiem należą choroby grzybowe. Patogeny grzybowe rozprzestrzeniają się łatwo i szybko. Nieleczone powodują ogromne straty w ogrodnictwie i rolnictwie. Grzyby dobrze rozwijają się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza oraz podłoża. Szczególnie narażone na ich występowanie są rośliny posadzone na podłożu mało przepuszczalnym. Ryzyko infekcji chorobami grzybowymi wzrasta po ulewnych i długotrwałych opadach. Brak dostępu powietrza do korzeni ogranicza ich rozwój, a w skrajnych przypadkach powoduje gnicie. Objawem tego są charakterystyczne zmiany chorobowe. Profesjonalni ogrodnicy potrafią je z łatwością zdiagnozować. Narażone na infekcje grzybowe są również stanowiska, gdzie występuje zbyt duże zagęszczenie roślin. Jednym z powodów zachorowania roślin jest większe zacienienie utrzymujące się na takim terenie.

Prawidłowa pielęgnacja kluczem do sukcesu

Jak najprościej zabezpieczyć rośliny przed chorobami i inwazją szkodników? Pielęgnując je w sposób systematyczny i właściwy. Odpowiednia pielęgnacja ogranicza w znacznym stopniu wszelkie zagrożenia. Istotny wpływ na odporność roślin mają takie zabiegi pielęgnacyjne, jak nawożenie i nawadnianie. Nie bez znaczenia jest wybór preparatu, dawek i terminu stosowania nawozów. Intensywność, częstotliwość i pora podlewania odgrywają również znaczącą rolę w ochronie roślin.

  • Nawożenie roślin w ogrodzie

Odpowiednie nawożenie dostarcza niezbędnych składników pokarmowych, poprawia strukturę podłoża i reguluje odczyn pH. Nawożąc, wzmacniamy rośliny i czynimy je zdrowszymi. Silne egzemplarze są odporniejsze na ataki patogenów i szkodników.

Wyjątek stanowi niewłaściwe użycie nawozów w ogrodzie. Jeśli rośliny otrzymały zbyt dużą dawkę jednego lub kilku składników pokarmowych może dojść do przenawożenia. Takie działanie osłabia roślinę, a skutki widoczne są w nieprawidłowym wzroście lub całkowitym jego zahamowaniu. Szczególnie niebezpieczne jest przenawożenie azotem. Pobudza on rośliny do silnego wzrostu. Stają się przez to bardziej narażone na infekcje chorobami i ataki szkodników.

Jako profesjonalni ogrodnicy, szczególną uwagę zwracamy na nawożenie szybko działającymi nawozami mineralnymi. Zawsze stosujemy się do zaleceń producentów odnośnie dawek i terminów stosowania. Czasami przesłanką naszego działania staje się aktualna analiza chemiczna gleby ogrodowej.

  • Nawadnianie roślin w ogrodzie

Podwyższona wilgotność powietrza i podłoża sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Przy łagodnej pogodzie i częstych opadach nie należy przesadzać z podlewaniem. Nadmierne nawadnianie ogrodów jest wtedy niekorzystne. Lepiej podlewać rzadziej i obficie, zamiast często, niewielkimi ilościami wody. Nie powinniśmy podlewać też roślin zbyt późno. Jeśli nie zdążą obeschnąć przed nocą, pozostaną długo wilgotne. Stworzy to idealne warunki do rozwoju patogenów grzybowych.

Ekologiczne środki ochrony roślin

W niektórych przypadkach sama profilaktyka i troskliwa pielęgnacja nie wystarczą. Zdarza się, że mamy do czynienia z zaawansowanymi infekcjami lub zmasowanymi atakami szkodników. Sięgamy wtedy po środki ochrony roślin. Stosujemy je jedynie wtedy, gdy inne metody zawodzą. Zabiegi sztucznymi środkami są dla nas ostatecznością. Ich wpływ na nas i środowisko nie jest przecież obojętny. Dlatego zabiegi wykonujemy głównie za pomocą naturalnych środków ochrony roślin. Stosujemy je z powodzeniem już od wielu lat w ogrodach naszych klientów. Są to produkty zatwierdzone do obrotu i umieszczone w wykazie środków zakwalifikowanych do stosowania w uprawach ekologicznych.

Posiadamy niezbędne doświadczenie w stosowaniu środków ochrony roślin. Szybka i właściwa identyfikacja szkodnika lub choroby to podstawa.

Na co zwracamy uwagę, chroniąc rośliny?

  • dobór odpowiedniego preparatu do szkodnika lub choroby,
  • prawidłowy termin stosowania preparatu,
  • odpowiednia dawka środka,
  • odpowiednie właściwości używanej wody,
  • odpowiednie warunki atmosferyczne podczas wykonywania zabiegu.

Środki owadobójcze

Środki ochrony roślin, których używamy najczęściej do zwalczania szkodników:

Siltac EC

Siltac EC

Naturalny preparat do zwalczania mszyc, przędziorkiów, misecznikó, miodówek, wciornastków oraz mączlików.

Lepinox Plus

Lepinox Plus

Naturalny środek zwalcza ćmę bukszpanową i gąsiennice.

Mospilan 20 SP

Mospilan 20 SP

Preparat o szerokim spektrum działania zwalczający m.in. mszyce, mączliki, wciornastki, miniarki, czerwce oraz zmieniki.

Środki grzybobójcze & bakteriobójcze

Środki ochrony roślin, których używamy najczęściej do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych:

Miedzian Extra 350 SC

Miedzian Extra 350 SC

Środek do zwalczania chorób grzybowych oraz bakteryjnych.

EmFarma

EmFarma

Kompozycja pożytecznych, naturalnych mikroorganizmów zwalczających choroby.

Topsin M 500 SC

Topsin M 500 SC

Środek grzybobójczy zwalcza raak drzew, zgorzel kory, dziurkowatość liści drzew, brunatna oraz gorzka zgnilizna, szara pleśń oraz mączniak prawdziwy.