Widok niepożądanych roślin nie pozwala w pełni cieszyć się z uroków własnego, ogrodowego azylu. Nasiona chwastów może przynieść wiatr lub ptaki. Czasem znajdują się w przywiezionej do ogrodu ziemi. Niektóre chwasty odradzają się wielokrotnie z pozostawionych w podłożu fragmentów korzeni. Nie łatwo nad tym wszystkim zapanować. Nie mogą sobie na nie pozwolić zarówno posiadacze niewielkich ogródków, jak i właściciele obszernego trawnika, wysianego tuż po budowie domu.
W walce z chwastami kluczowe jest ich właściwe rozpoznanie oraz znajomość warunków im sprzyjających. Chwasty z definicji to rośliny występujące w ogrodzie wbrew woli człowieka. Konkurują z właściwymi roślinami ozdobnymi o wodę, składniki pokarmowe i światło.
Ze względu na sposób rozmnażania oraz długość cyklu życia, chwasty dzielimy na następujące grupy:
W zależności od budowy, wyróżniamy w ogrodnictwie chwasty:
Chwasty krótkotrwałe i dwuletnie pojawiają się w ogrodzie bardzo często. Aby skutecznie się ich pozbyć, musimy szybko zareagować. Jeśli usuniemy je, zanim zakwitną i zaowocują, zatrzymamy ich ponowne rozsiewanie. Regularne pielenie i ściółkowanie gleby ogrodowej ogranicza w znacznym stopniu ich występowanie.
Walka z chwastami wieloletnimi w ogrodzie jest szczególnie uciążliwa. Korzenią się głęboko, więc zwykłe pielenie na niewiele się zda. Pozostałe części rozłogów lub korzeni powodują, że chwasty odradzają się i coraz bardziej rozrastają.
Ręczne usuwanie chwastów z ogrodu jest najprostszą, a zarazem najbardziej czasochłonną i męczącą techniką odchwaszczania. Ten podstawowy zabieg pielęgnacyjny w połączeniu z wykorzystaniem metod agrotechnicznych (np. ściółkowanie) z reguły wystarcza. Nie stosujemy wtedy chwastobójczych środków chemicznych, gdyż nie ma takiej potrzeby.
Pielenie możemy przeprowadzić ręcznie lub przy użyciu prostych narzędzi ogrodniczych. Należą do nich: kultywator, motyka, graca, grabie, pazurki, chwastownik lub wyrywacz. Do usuwania chwastów w ogrodzie używamy narzędzi krótkich lub na długim trzonku. Krótkie przyrządy sprawdzą się podczas pielenia w ciasnych lub ściśle obsadzonych miejscach. Narzędzia na trzonku wykorzystujemy do pielenia większych powierzchni ogrodu.
Najlepiej robić to, zanim chwasty zdążą zakwitnąć i wydać nasiona. Nie pobudzamy w ten sposób ich wzrostu i nie przyczyniamy się do jeszcze obfitszego wysiewania w ogrodzie. Usuwanie chwastów należy wykonywać bardzo starannie, wyrywając je dokładnie z całymi korzeniami. Podczas tej czynności pielęgnacyjnej gleba piaszczysta nie powinna być zbyt wilgotna, a gleba gliniasta zbyt sucha.
Zahamowanie rozwoju chwastów możemy osiągnąć dzięki ściółkowaniu. Przykrywając powierzchnię gleby warstwą izolacyjną, stwarzamy niesprzyjające warunki dla ich wzrostu. Niepożądane rośliny przestają się rozrastać, a nawet giną. Ziemię ogrodową ściółkujemy kamieniami, korą z drzew iglastych, zrębkami lub przy użyciu ściółek podkładowych (agrowłóknina i agrotkanina). Więcej informacji na temat materiału ściółkującego, technik ściółkowania i korzyści z niego wynikających przeczytasz tu.
Prawidłowa pielęgnacja trawnika zapobiega występowaniu chwastów. Jeśli jednak mamy do czynienia z zachwaszczoną murawą, usuwamy chwasty ręcznie lub sięgamy po środki chwastobójcze. Technikę dostosowujemy do wielkości powierzchni i gęstości zachwaszczenia. Informacje na temat metod efektywnego odchwaszczania trawnika oraz najczęściej popełnianych błędów, które potęgują rozwój chwastów, znajdziesz tu.
Toczenie nieustannej batalii z rozmnażającymi się wegetatywnie chwastami nie należy do najłatwiejszych prac ogrodowych. Stale odrastające, za pomocą kłączy, rozłogów lub fragmentów korzeni, chwasty wymagają indywidualnego podejścia. Jako doświadczeni ogrodnicy, używamy w celu ich zwalczenia preparatu Beloukha 680 EC.?
Jest on w pełni naturalny i ulega biodegradacji zaledwie w ciągu dwóch dni. Mogą go stosować w swoich ogrodach użytkownicy nieprofesjonalni. Wyjątkowe działanie środek zawdzięcza zawartej w nim substancji aktywnej zwanej kwasem nonanowym lub pelargonowym. Jest to składnik naturalnego pochodzenia, otrzymywany z pelargonii. Produkt wykazuje bardzo szybkie działanie, jednocześnie będąc bezpieczny dla roślin i środowiska. Pierwsze efekty widać już po 2 dniach od zastosowania.
Beloukha 680 EC jest desykantem i nieselektywnym herbicydem o działaniu kontaktowym. Preparat występuje w postaci koncentratu, który należy połączyć z wodą. Tak przygotowanym roztworem spryskujemy nadziemne części chwastów. Środek działa najlepiej na chwasty ogrodowe we wczesnych fazach rozwojowych, a więc nie wyższych, niż 10 cm.