kontakt@ogrodnik-warszawa.pl
+48 503 950 176

Widok niepożądanych roślin nie pozwala w pełni cieszyć się z uroków własnego, ogrodowego azylu. Nasiona chwastów może przynieść wiatr lub ptaki. Czasem znajdują się w przywiezionej do ogrodu ziemi. Niektóre chwasty odradzają się wielokrotnie z pozostawionych w podłożu fragmentów korzeni. Nie łatwo nad tym wszystkim zapanować. Nie mogą sobie na nie pozwolić zarówno posiadacze niewielkich ogródków, jak i właściciele obszernego trawnika, wysianego tuż po budowie domu.

Jak rozróżniać chwasty ogrodowe?

W walce z chwastami kluczowe jest ich właściwe rozpoznanie oraz znajomość warunków im sprzyjających. Chwasty z definicji to rośliny występujące w ogrodzie wbrew woli człowieka. Konkurują z właściwymi roślinami ozdobnymi o wodę, składniki pokarmowe i światło.

Ze względu na sposób rozmnażania oraz długość cyklu życia, chwasty dzielimy na następujące grupy:

  • chwasty krótkotrwałe - żyją prawie rok, czasem dwa lata. Wydają kwiaty i owoce, po czym zamierają wraz z korzeniami. Rozmnażają się wyłącznie za pomocą nasion.
  • chwasty dwuletnie - żyją dwa lata. W pierwszym roku rozwijają silnie korzenie, łodygi i liście. Część podziemna rośliny magazynuje zapasy pokarmu. Zimują tylko organy podziemne, część zielona obumiera. W drugim roku owocują i wydają nasiona.
  • chwasty wieloletnie - bardzo trudne do zwalczenia. Po pierwszym zaowocowaniu nie giną, ale nadal rozmnażają się za pomocą kłączy, rozłogów czy fragmentów korzeni. Mogą rozmnażać się z nasion i rozprzestrzeniać na znaczne obszary.

W zależności od budowy, wyróżniamy w ogrodnictwie chwasty:

  • jednoliścienne – wytwarzają w czasie kiełkowania tylko jeden liścień. Jest to klasa, w której najliczniejszą grupę stanowią trawy, np. perz właściwy.
  • dwuliścienne – gatunki, które w czasie wschodów wytwarzają dwa liścienie o zróżnicowanej budowie blaszki liściowej, np. babka zwyczajna.

Chwasty krótkotrwałe i dwuletnie pojawiają się w ogrodzie bardzo często. Aby skutecznie się ich pozbyć, musimy szybko zareagować. Jeśli usuniemy je, zanim zakwitną i zaowocują, zatrzymamy ich ponowne rozsiewanie. Regularne pielenie i ściółkowanie gleby ogrodowej ogranicza w znacznym stopniu ich występowanie.

Walka z chwastami wieloletnimi w ogrodzie jest szczególnie uciążliwa. Korzenią się głęboko, więc zwykłe pielenie na niewiele się zda. Pozostałe części rozłogów lub korzeni powodują, że chwasty odradzają się i coraz bardziej rozrastają.

Mechaniczne pozbywanie się chwastów

Ręczne usuwanie chwastów z ogrodu jest najprostszą, a zarazem najbardziej czasochłonną i męczącą techniką odchwaszczania. Ten podstawowy zabieg pielęgnacyjny w połączeniu z wykorzystaniem metod agrotechnicznych (np. ściółkowanie) z reguły wystarcza. Nie stosujemy wtedy chwastobójczych środków chemicznych, gdyż nie ma takiej potrzeby.

Pielenie możemy przeprowadzić ręcznie lub przy użyciu prostych narzędzi ogrodniczych. Należą do nich: kultywator, motyka, graca, grabie, pazurki, chwastownik lub wyrywacz. Do usuwania chwastów w ogrodzie używamy narzędzi krótkich lub na długim trzonku. Krótkie przyrządy sprawdzą się podczas pielenia w ciasnych lub ściśle obsadzonych miejscach. Narzędzia na trzonku wykorzystujemy do pielenia większych powierzchni ogrodu.

Najlepiej robić to, zanim chwasty zdążą zakwitnąć i wydać nasiona. Nie pobudzamy w ten sposób ich wzrostu i nie przyczyniamy się do jeszcze obfitszego wysiewania w ogrodzie. Usuwanie chwastów należy wykonywać bardzo starannie, wyrywając je dokładnie z całymi korzeniami. Podczas tej czynności pielęgnacyjnej gleba piaszczysta nie powinna być zbyt wilgotna, a gleba gliniasta zbyt sucha.

Ograniczenie wzrostu chwastów poprzez ściółkowanie

Zahamowanie rozwoju chwastów możemy osiągnąć dzięki ściółkowaniu. Przykrywając powierzchnię gleby warstwą izolacyjną, stwarzamy niesprzyjające warunki dla ich wzrostu. Niepożądane rośliny przestają się rozrastać, a nawet giną. Ziemię ogrodową ściółkujemy kamieniami, korą z drzew iglastych, zrębkami lub przy użyciu ściółek podkładowych (agrowłóknina i agrotkanina). Więcej informacji na temat materiału ściółkującego, technik ściółkowania i korzyści z niego wynikających przeczytasz tu.

Zwalczanie chwastów na trawniku

Prawidłowa pielęgnacja trawnika zapobiega występowaniu chwastów. Jeśli jednak mamy do czynienia z zachwaszczoną murawą, usuwamy chwasty ręcznie lub sięgamy po środki chwastobójcze. Technikę dostosowujemy do wielkości powierzchni i gęstości zachwaszczenia. Informacje na temat metod efektywnego odchwaszczania trawnika oraz najczęściej popełnianych błędów, które potęgują rozwój chwastów, znajdziesz tu.

Skuteczny preparat do zwalczania chwastów na rabatach

Toczenie nieustannej batalii z rozmnażającymi się wegetatywnie chwastami nie należy do najłatwiejszych prac ogrodowych. Stale odrastające, za pomocą kłączy, rozłogów lub fragmentów korzeni, chwasty wymagają indywidualnego podejścia. Jako doświadczeni ogrodnicy, używamy w celu ich zwalczenia preparatu Beloukha 680 EC.?

Jest on w pełni naturalny i ulega biodegradacji zaledwie w ciągu dwóch dni. Mogą go stosować w swoich ogrodach użytkownicy nieprofesjonalni. Wyjątkowe działanie środek zawdzięcza zawartej w nim substancji aktywnej zwanej kwasem nonanowym lub pelargonowym. Jest to składnik naturalnego pochodzenia, otrzymywany z pelargonii. Produkt wykazuje bardzo szybkie działanie, jednocześnie będąc bezpieczny dla roślin i środowiska. Pierwsze efekty widać już po 2 dniach od zastosowania.

Beloukha 680 EC jest desykantem i nieselektywnym herbicydem o działaniu kontaktowym. Preparat występuje w postaci koncentratu, który należy połączyć z wodą. Tak przygotowanym roztworem spryskujemy nadziemne części chwastów. Środek działa najlepiej na chwasty ogrodowe we wczesnych fazach rozwojowych, a więc nie wyższych, niż 10 cm.