kontakt@ogrodnik-warszawa.pl
+48 503 950 176

Odpowiednio pielęgnowany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu oraz dumą jego właścicieli. Nie od dziś wiadomo, że podstawową czynnością pielęgnacyjną trawnika jest koszenie. Ogrodnik wykonuje je w trakcie całego sezonu wegetacyjnego, czyli od początku wiosny, aż do końca jesieni.

Dlaczego koszenie trawy jest ważne?

Wiele osób kojarzy koszenie jedynie z równo przystrzyżoną murawą i unoszącym się zapachem świeżo skoszonej trawy. Jeśli należycie przyłożymy się do wykonywania tego typu pracy w ogrodzie, możemy zyskać o wiele więcej. Systematyczne przycinanie pozwala trawie na tworzenie nowych liści oraz pędów podziemnych i naziemnych. Prawidłowe koszenie sprawia, że trawnik zdrowo rośnie i staje się coraz bardziej gęsty. Natomiast gęsta darń utrudnia rozwój, bardzo wrażliwych na niskie koszenie, chwastów (szczególnie jednorocznych).

Jak często kosimy trawnik w ogrodzie?

Pielęgnując trawnik, kierujemy się zasadą: lepiej kosić częściej, skracając go mało, niż rzadziej, skracając go znacznie. Regeneracja murawy przebiega wtedy o wiele szybciej i wymaga od roślin ogrodowych mniejszych nakładów energii. Częstotliwość koszenia zależy od temperatury powietrza i zaopatrzenia w składniki pokarmowe oraz wodę. Podczas wyższych temperatur ogrodnik kosi trawnik rzadziej. W okresie intensywnego wzrostu trawę skracamy z częstotliwością co 7 dni, a w czasie słabszego - co 14 dni.

Optymalna wysokość koszenia

Nie bez znaczenia jest zachowanie odpowiedniej wysokości cięcia podczas koszenia. Pozwala to zachować roślinom wystarczającą ilość składników odżywczych oraz zapobiega ich wysychaniu. Nasi ogrodnicy zazwyczaj nie skracają trawy więcej, niż o 1/3 jej wysokości. To nasza fundamentalna zasada, którą stosujemy zawsze przy jednorazowym koszeniu. Większe przycięcie mogłoby spowodować uszkodzenie darni oraz osłabienie jej wzrostu. Jeśli trawa w ogrodzie jest zbyt wysoka, to ścinamy ją stopniowo, aż osiągniemy zamierzoną długość.

W sprzyjających warunkach (umiarkowana temperatura i słoneczne miejsce) najlepiej kosić trawnik na wysokość 3-4 cm. Wysokość ta gwarantuje optymalny wzrost nowych pędów. Uzyskujemy przez to odpowiednią gęstość i stabilność. W przypadku gorszych warunków (miejsca zacienione i wysoka temperatura) trawę w ogrodzie kosimy na dłuższą wysokość, czyli 5-6 cm. Natomiast podczas wysokich temperatur należy kosić ją nieco wyżej. Ostatnie koszenie przed zimą ogrodnik wykonuje właśnie na taką długość. Zapewni to murawie większą odporność na przemarzanie podczas niskich temperatur.

Zasady prawidłowego koszenia

  • Przy każdorazowym koszeniu ogrodnik zawsze zmienia kierunek koszenia. Pozwala to uzyskać efekt jednolitego wyglądu trawnika.
  • Zanim zaczniemy kosić, zawsze odkażamy noże w naszych kosiarkach. Sprawdzamy też, czy są odpowiednio ostre. Dzięki temu koszenie jest precyzyjne, a końcówki trawy nie będą poszarpane i nie zaczną zasychać.
  • Gdy w ogrodzie występują miejsca trudno dostępne dla kosiarki, używamy podkaszarki ogrodniczej.
  • Podczas ekstremalnie wysokich temperatur stosujemy często mulczowanie. Zmieniamy wtedy w kosiarce nóż i podczas koszenia pozostawiamy skoszoną trawę na trawniku. Stanowi to naturalny nawóz oraz chroni murawę przed wysychaniem.