Odpowiednio pielęgnowany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu oraz dumą jego właścicieli. Nie od dziś wiadomo, że podstawową czynnością pielęgnacyjną trawnika jest koszenie. Ogrodnik wykonuje je w trakcie całego sezonu wegetacyjnego, czyli od początku wiosny, aż do końca jesieni.
Wiele osób kojarzy koszenie jedynie z równo przystrzyżoną murawą i unoszącym się zapachem świeżo skoszonej trawy. Jeśli należycie przyłożymy się do wykonywania tego typu pracy w ogrodzie, możemy zyskać o wiele więcej. Systematyczne przycinanie pozwala trawie na tworzenie nowych liści oraz pędów podziemnych i naziemnych. Prawidłowe koszenie sprawia, że trawnik zdrowo rośnie i staje się coraz bardziej gęsty. Natomiast gęsta darń utrudnia rozwój, bardzo wrażliwych na niskie koszenie, chwastów (szczególnie jednorocznych).
Pielęgnując trawnik, kierujemy się zasadą: lepiej kosić częściej, skracając go mało, niż rzadziej, skracając go znacznie. Regeneracja murawy przebiega wtedy o wiele szybciej i wymaga od roślin ogrodowych mniejszych nakładów energii. Częstotliwość koszenia zależy od temperatury powietrza i zaopatrzenia w składniki pokarmowe oraz wodę. Podczas wyższych temperatur ogrodnik kosi trawnik rzadziej. W okresie intensywnego wzrostu trawę skracamy z częstotliwością co 7 dni, a w czasie słabszego - co 14 dni.
Nie bez znaczenia jest zachowanie odpowiedniej wysokości cięcia podczas koszenia. Pozwala to zachować roślinom wystarczającą ilość składników odżywczych oraz zapobiega ich wysychaniu. Nasi ogrodnicy zazwyczaj nie skracają trawy więcej, niż o 1/3 jej wysokości. To nasza fundamentalna zasada, którą stosujemy zawsze przy jednorazowym koszeniu. Większe przycięcie mogłoby spowodować uszkodzenie darni oraz osłabienie jej wzrostu. Jeśli trawa w ogrodzie jest zbyt wysoka, to ścinamy ją stopniowo, aż osiągniemy zamierzoną długość.
W sprzyjających warunkach (umiarkowana temperatura i słoneczne miejsce) najlepiej kosić trawnik na wysokość 3-4 cm. Wysokość ta gwarantuje optymalny wzrost nowych pędów. Uzyskujemy przez to odpowiednią gęstość i stabilność. W przypadku gorszych warunków (miejsca zacienione i wysoka temperatura) trawę w ogrodzie kosimy na dłuższą wysokość, czyli 5-6 cm. Natomiast podczas wysokich temperatur należy kosić ją nieco wyżej. Ostatnie koszenie przed zimą ogrodnik wykonuje właśnie na taką długość. Zapewni to murawie większą odporność na przemarzanie podczas niskich temperatur.