kontakt@ogrodnik-warszawa.pl
+48 503 950 176

Zadbany i równo przystrzyżony trawnik w kolorze soczystej zieleni to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Zielony dywan z trawy podnosi walory dekoracyjne wielobarwnych rabat oraz pozwala odpocząć naszym oczom. Trawa, podobnie jak inne rośliny, ma jednak swoje wymagania, które musimy uwzględnić podczas jej pielęgnacji. Żaden dobrze utrzymany trawnik nie obejdzie się bez nawożenia. Dotyczy to szczególnie często i nisko koszonej murawy, która szybko wykorzystuje składniki pokarmowe z podłoża. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, trawy, po koszeniu, wypuszczają intensywnie nowe pędy. Po drugie, koszenie zmusza je do nieustannej regeneracji. Nawożenie trawnika jest więc jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o którym często zapominamy.

Co daje nam nawożenie trawnika?

Nie od dziś wiadomo, że stosowanie nawozów wpływa pozytywnie na wygląd i kondycję murawy. Odpowiednia pielęgnacja nawozami zapewnia trawie odporność na choroby i szkodniki. Dzięki temu nie musimy inwestować pieniędzy i czasu na dodatkowe zabiegi związane z ochroną roślin. Ponadto nawożenie może uchronić nas przed nieustannym odchwaszczaniem podłoża. Gęsty trawnik zapobiega nadmiernemu rozwojowi chwastów, a silnie rosnące trawy utrudniają ich kiełkowanie i wzrost.

Pielęgnacja trawnika nawozami mineralnymi

Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują światła słonecznego, wody i ziemi bogatej w składniki odżywcze. Składnikiem pokarmowym, na który trawnik wykazuje największe zapotrzebowanie, jest azot. Sprawia on, że trawa jest silna i zielona. Jego niedobór uzupełniamy za pomocą mineralnego nawozu azotowego. Nie bez znaczenia jest też termin nawożenia nawozami azotowymi. Nasi ogrodnicy wykonują je tylko w okresie wiosenno-letnim. Zbyt późne zastosowanie nawozu azotowego może pobudzić trawnik do jego intensywnego wzrostu w trakcie zimy. Może to spowodować, że nie przetrwa on trudnych warunków panujących zimą. Obok nawozu azotowego do pielęgnacji trawnika stosujemy też wieloskładnikowe nawozy mineralne. Posiadają one w swoim składzie wszelkie niezbędne składniki pokarmowe (makro- i mikroelementy).

Pielęgnacja trawnika nawozami organicznymi

Samo stosowanie nawozów mineralnych w pielęgnacji trawnika nie wystarczy. Regularnie uzupełniamy je nawozami organicznymi. Należy pamiętać, że nawożenie organiczne jest równie ważne dla trawy jak mineralne. Substancje organiczne zawarte w glebie z czasem ulegają wyczerpaniu. W wyniku tego podłoże traci swoją prawidłową strukturę. Ogrodnik zasila je wtedy jednym z płynnych nawozów humusowych. W tym celu może zastosować też bogaty w substancje organiczne obornik, kompost lub torf wysoki.

Mulczowanie - alternatywa dla nawozów organicznych

Jeżeli chcemy ograniczyć używanie nawozów organicznych w ogrodzie, możemy zastosować mulczowanie. Pozostawienie na glebie rozdrobnionej, koszonej trawy to doskonały sposób na dostarczenie substancji odżywczych. Przy odpowiednim podlewaniu ścięte odcinki traw szybko rozłożą się i użyźnią trawnik. Mulczowanie jest korzystne latem, ponieważ w upalne dni zabezpiecza trawnik przed nadmiernym wysuszeniem.

Jak ogrodnicy ustalają dawki nawozów i terminy nawożenia?

Istnieje kilka przesłanek, na podstawie których ogrodnik ustala wysokość dawek i termin nawożenia. A mianowicie analizuje on intensywność koszenia, rodzaj podłoża i wygląd murawy. Stan trawnika sygnalizuje zwykle niedobory określonych składników odżywczych. Skutkiem niedoborów mogą być przebarwienia, nieregularny wzrost lub jego miejscowy brak. Czasami zdarza się, że wizualna ocena murawy nie wystarcza. Dokonujemy wtedy analizy chemicznej podłoża. Określa ona precyzyjnie niedobory i zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Przy okazji wykonujemy również pomiar kwasowości. Pomaga on ustalić ogrodnikom, czy konieczne jest odkwaszanie lub zakwaszenie podłoża.

Zasady prawidłowego nawożenia trawnika w ogrodzie

Podczas nawożenia nawozami mineralnymi nasz zespół ogrodników kieruje się następującymi zasadami:

  • Nawożenie przeprowadzamy w godzinach porannych lub wieczornych. Pozwala to uniknąć wypalania trawy przez promienie słoneczne.
  • Nie stosujemy nawozów mineralnych na mokrą trawę. Wysychający nawóz może spowodować jej poparzenie.
  • Przed wykonaniem zabiegu najlepiej jest skosić trawnik.
  • Aby uzyskać równomierną zieleń na całej powierzchni, rozprowadzamy nawóz za pomocą rozrzutnika. Zabieg ten wykonujemy najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek trawnika. Zagęszczenie nawozów w jednym miejscu powoduje miejscowe przenawożenie lub w przypadku nawozów mineralnych zasolenie podłoża. Może to w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia murawy.

Pielęgnacja trawnika polegająca na odkwaszaniu podłoża

Optymalny odczyn podłoża dla trawy wynosi około 6,0 - 6,5. Gdy jest obniżony, stosujemy odkwaszanie. Najlepszym terminem, w którym należy przeprowadzać taką zmianę odczynu gleby w ogrodzie, jest jesień. Zwykle następuje to po wykonaniu ostatniego zabiegu koszenia. Kosząc trawę, moglibyśmy go usunąć, ponieważ nie jesteśmy w stanie głęboko wymieszać nawozu wapniowego z podłożem. Wapno przemieszcza się bardzo wolno w podłożu. W trakcie zimy schodzi wraz z opadami deszczu i śniegu w głębsze warstwy ziemi. Termin jesienny jest również uzasadniony tym, że nie możemy łączyć wapnowania z nawożeniem azotowym. Powoduje to straty azotu i nawożenie staje się nieskuteczne.

Interwencyjne nawożenie trawnika

Czasami zdarza się, że trawnik w ogrodzie jest zniszczony i wymaga szybkiej regeneracji. Aplikujemy wtedy dolistnie, za pomocą opryskiwacza, mineralny nawóz wieloskładnikowy. Stosujemy go kilkakrotnie do momentu uzyskania pożądanego efektu. Dzięki dolistnej aplikacji nawóz jest szybko przyswajalny przez rośliny ogrodowe. Poprawa kondycji trawnika jest widoczna już po pierwszym zastosowaniu.