kontakt@ogrodnik-warszawa.pl
+48 503 950 176

Woda potrzebna jest każdej roślinie do prawidłowego rozwoju. W niej rozpuszczane są składniki pokarmowe pobierane z gleby przez rośliny. Wbrew pozorom umiejętność właściwego nawadniania to nie łatwa sztuka. Zbyt mała ilość wody powoduje, że roślina więdnie i zasycha, a jej nadmiar może doprowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych. Podobnie jest w przypadku trawnika. Jego prawidłowe podlewanie jest tak samo ważne, jak pozostałe czynności pielęgnacyjne. W jaki sposób podlewać murawę w ogrodzie? Przede wszystkim należy robić to z jak największą korzyścią dla traw, ale bez zbędnych strat wody. Terminy i intensywność podlewania dostosowujemy do warunków klimatycznych. Ma na to wpływ panująca temperatura i wilgotność powietrza.

O jakiej porze dnia podlewamy trawnik?

Trawniki powinno się podlewać we wczesnych godzinach porannych. Mniej korzystną porą na podlewanie jest wieczór. Utrzymująca się wtedy wilgoć czyni trawę ogrodową bardziej podatną na choroby grzybowe. Zdecydowanie nie poleca się podlewać trawnik w ciągu dnia, podczas silnego nasłonecznienia. Promienie słoneczne skupione przez kropelki wody, działające niczym małe soczewki, mogłyby spalić trawę. Podlewanie trawy rano lub wieczorem pozwala ponadto zaoszczędzić wodę. W godzinach południowych woda szybko się ulatnia w wyniku parowania.

Częstotliwość i ilość podlewania, a rodzaj podłoża

Na częstotliwość nawadniania niebagatelny wpływ ma rodzaj podłoża. Trawnik na podłożu ciężkim, mało przepuszczalnym będzie potrzebował mniej wody. Jest on bardziej narażony na przelanie i gnicie, niż na podłożu lekkim, przepuszczalnym. Trawniki usytuowane na glebach lekkich, podlewamy częściej, ale małymi dawkami. Większe dawki wody nie są dla nich niebezpieczne, ponieważ nie powodują gnicia roślin ogrodowych. Generują one jednak większe zużycie wody, a tego chcemy uniknąć. Największe zapotrzebowanie na wodę w ogrodzie występuje w okresach intensywnych przyrostów i wysokiej temperatury. Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się parowanie. Należy wtedy odpowiednio zintensyfikować dostarczanie wody. Z reguły niewielkie przesuszenie trawnika szkodzi mu w mniejszym stopniu, niż nadmiar wody. Zasada ta jest szczególnie istotna w przypadku słabo przepuszczalnych gleb. Na podstawie obserwacji podłoża możemy ustalić, czy murawa potrzebuje podlewania. Przyjmujemy, że nawadnianie powinno się rozpocząć w momencie, gdy ziemia wyschnie do głębokości 3 cm.

Sposoby nawadniania ogrodowego

Mniejsze powierzchnie możemy podlewać za pomocą węża ogrodowego z zamontowanym zraszaczem pistoletowym. Najlepiej zaopatrzyć się w taki z regulacją strumienia wody. Do większych powierzchni ogrodnicy używają napowierzchniowych zraszaczy ogrodniczych. Należą do nich zraszacze obrotowe, wahadłowe lub statyczne. Wygodnym, ale dosyć kosztownym sposobem podlewania jest podziemny system automatycznego nawadniania. Posiada on zainstalowany czujnik deszczu lub wilgotności. System ten włącza się automatycznie o określonych porach. Zraszacze pozwalają na precyzyjne sterowanie ilością oraz częstotliwością dostarczania wody. To wygodne rozwiązanie umożliwia równomierne nawodnienie całej powierzchni trawnika. Dzięki systemom automatycznego nawadniania oszczędzamy czas i usprawniamy naszą pracę w ogrodzie.